LOGO



Projekty edukacyjne

Jesteśmy grupą energicznych, pomysłowych i ambitnych młodych ludzi, którzy chcą poznawać świat oraz pomagać innym. Dlatego często uczestniczymy w projektach edukacyjnych. Do tej pory udało nam się z powodzeniem zrealizować następujące przedsięwzięcia:

„Młodzi XXI wieku. Inicjatywy obywatelskie” (wrzesień 2007 – marzec 2008)

Celem projektu było rozwijanie kreatywności i aktywności obywatelskiej uczniów oraz kształtowanie postaw prospołecznych. Inicjatywa ta stanowiła przykład holistycznego, humanistycznego oraz antropocentrycznego ujęcia zjawisk i problemów związanych z edukacją obywatelską. Uczniowie w ramach zajęć wiedzy o społeczeństwie, dziennikarstwa oraz godzin wychowawczych poznawali najważniejsze zagadnienia dotyczące społeczeństwa obywatelskiego. Podsumowaniem działań edukacyjnych były szkolne audycje radiowe oraz sympozjum podejmujące w/w tematykę.

„Street Law – Dura lex, sed lex” (edukacja prawna) (wrzesień 2007 – luty 2008)

Młodzi dziennikarze postanowili poszerzyć swoją wiedzę prawniczą. Dlatego podjęli się realizacji projektu, zorganizowanego przez Małopolskie Towarzystwo Oświatowe. Przez kilka miesięcy uczestniczyli w warsztatach i seminariach, podczas których podejmowano następujące tematy: organy i instytucje ochrony prawnej, prawa człowieka i obywatela, podstawy odpowiedzialności karnej. Młodzi ludzie spotykali się m.in.: z podkomisarzem sądeckiej policji, kuratorem sądowym, sędzią sądu okręgowego, dyrektorami i podopiecznymi ośrodków szkolno-wychowawczych. Ponadto uczestniczyli w rozprawie sądowej oraz odwiedzili Zakład Karny. Podsumowaniem działań edukacyjnych było przygotowanie przez naszych uczniów filmu pt.: „Młodzi gniewni i … niepewni”.

„Usłysz i zapamiętaj” (wrzesień 2008 - listopad 2009)

W projekcie wzięli udział uczniowie zainteresowani m.in.: poszerzeniem wiedzy na temat kultury żydowskiej, rozwijaniem dialogu polsko-żydowskiego oraz eliminowaniem postaw antysemickich. Przez kilka miesięcy uczestniczyliśmy w warsztatach przygotowujących nas do finałowej prezentacji zebranych materiałów. Wzięliśmy udział w zajęciach fotograficznych, prowadzonych przez Pana Piotra Droździka, spotkaniach z przedstawicielami narodowości żydowskiej Tanyą Segal, Jakubem Müllerem i Bernardem Offenem. Rezultatem projektu była wystawa prac plastycznych oraz fotograficznych naszych uczniów. Wernisaż wystawy odbył się 15 października 2009 r. w MCK „Sokół” w Nowym Sączu.

„Mieć wyobraźnię miłosierdzia” (2008-2009)

Uczniowie klas dziennikarskich w ramach projektu opiekowali się dziećmi z domu dziecka, organizowali spotkania z ludźmi niepełnosprawnymi ruchowo i umysłowo, zbierali pieniądze dla ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Cały rok swoich działań charytatywnych zaprezentowali podczas gali finałowej konkursu na scenie MOK w Nowym Sączu.

Image 3 Image 3 Image 2 Image 1